Start/Finish noktası etkinlik alanımız olan Cemil Topuzlu Parkı önünde yer alacaktır. Start ile birlikte Bebek İstikametine doğru koşulacak ve kayılacak olan parkurumuz Bebek Parkı önünden dönerek başladığı istikamete devam edecektir. Ortaköy’den geçerek Çırağan Sarayı önünde son dönüşünü gerçekleştirecek olan katılımcılarımız yarışı başladığı yer olan Cemil Topuzlu Parkı önünde tamamlayacaklardır.

Zaman Ölçümü

Zaman ölçümü yarışmacılara verilecek olan çipler ile yapılacaktır.

Yarış için süre sınırı 90 dakikadır.

Paten Yarışı
Tavsiyeler

Yarış esnasında tur ölçüm noktasında ve finiş çizgisinde yumuşak bir halı üzerinden geçiş yapacaksınız. Sert bir zeminden daha yumuşak bir zemine geçerken, dengenizi kaybetmemek için dizlerinizi kırıp aşağıya doğru biraz oturun ve tek ayağınızı biraz öne çıkarın. Bu esnada ağırlığınızı patenlerin arka kısmına doğru aktarın.

Kendinizi yavaşlatacak ve durduracak fren yöntemlerini öğrenin. Yarış hedef temponuzu belirlemek için 10km mesafeye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Kurallar

İzin verilen paten türleri:Inline skate ve quad skate kullanılabilir. Inline skate için maksimum teker çapı 125 mm’dir.Katılımcılar, Fitness, Urban, Agresif, Speed, Street Hockey gibi inline skate türündeki tüm patenleri kullanabilir.

Koruma Ekipmanları

Kask kullanmak zorunludur. Bunun yanı sıra diz, dirsek ve bilek korumaları kullanmak önerilir

Yarış Düzeni

Unutmayın, önemli olan eğlenmek. Yarış esnasında draft yapmak serbesttir. Draft, öndeki patencinin arkasından, patenciyi tek sıra halinde takip etmek demektir. Bu kayış şekli, arkadan takip edenler için daha az rüzgar sürtünmesi anlamına gelir. Yarış esnasında sadece yarışta olan patencilerle draft yapabilirsiniz. Dışarıdan bir araba , motor  veya bisikletlinin arkasında draft yapamazsınız. Draft yaparken sıranın önündeki kişi ile sırayla yer değiştirmek centilmence bir hareket olacaktır. Yarış esnasında hızlı olanların sizi geçişine öncelik tanıyın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Draft esnasında önünüzdeki kişi yavaşladığında, iki elinizle onu bel hizasından ileri doğru iterek aralığı korumaya çalışın; önde gidenin dengesini kaybettirecek temaslardan kaçının. Dışarıdan veya başka bir katılımcıdan yardım alarak yarışı bitiren kişiler ilk 3’e girseler bile dereceleri bir sonraki kişiye aktarılır. Yavaş olan katılımcılar sağdan kaymalı, sol tarafı hızlı patencilere bırakmalıdır. Başka patencilerle yan yana kaymak yanınızdaki kişi ile ayaklarınızın çarpışma riskini ortaya çıkaracaktır bu nedenle etrafınızda başkaları varken adımlarınızın çarpışmaması için dikkatli olun. Dönüş yapılacak noktalarda hızınızı tehlikeli olmayacak seviyede düşürün ve güvenli bir şekilde dönüşü tamamlayın. Yol üzerindeki bozuk zeminler, tümsek veya çukurları arkadan gelenlere işaret ederek gösterin.

Yasaklı Hareketler

Diğer yarışmacıları fiziksel olarak engellemek, önlerine geçerek daha hızlı giden yarışmacıların sizi geçmesini engellemek.Başkasının numarası ile katılmak.Kasksız yarışa katılmak.

  •  
TOPLANMA YERİ

Yarışmacılar, koşular için çıkış noktası olan Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde yarışma öncesi toplanacaklardır.

DİSKALİFİYE

Göğüs numarası başkalarına devredilemez. Yarış güzergâhından çıkılması, güzergâhın değiştirilmesi, göğüs numarasının göğüs hizasında takılmaması ve göğüs numarasının başkalarına devredilmesi diskalifiye olunmasına sebep olur. Parkur üzerinde bulunan kontrol noktalarından geçmeyen sporcular diskalifiye edilir. Parkurun belli noktalarında yarışma anı kameralarla izlenecektir.

KİŞİSEL EŞYALAR

Katılımcıların para, saat ve diğer değerli eşyalarını yanlarında getirmemeleri önerilir. Kayıp olan değerli eşyalardan organizasyon komitesi sorumlu değildir. Organizasyon komitesi, tüm katılımcıları kayıt formunda yer alan beyanı okumuş ve kabul etmiş sayar. .

Sizi bekliyoruz

Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı

Bebek10K © 2022 Tüm Hakları Saklıdır